Čechy a Slovensko Čechy a Slovensko Mezinárodní den turistiky naboso

Mezinárodní den turistiky naboso

depositphotos 130994806_m-2015

Mezinárodní den turistiky naboso se stává pevnou součástí prázdninového programu na Zámku Loučeň. Kdy jindy chodit bosky, když ne v létě? A kde jinde to zkusit, když ne v trávě? Dne 28. července v labyrintáriu zámku Loučeň budou moct všichni návštěvníci odložit své boty a s nimi i stud. A vyzkoušet tak nový životní styl naboso a novou formu zdravé, pohodové a zajímavé turistiky – turistiky naboso s využitím svých nohou.

Všichni si budou moci odnést mnoho poznatků a zážitků, a to i adrenalinových, například v podobě chůze na rozžhaveném uhlí. Třetí ročník Mezinárodního dne turistiky naboso je zařazen do akcí IVV (Internationaler Volkssportverband), což je mezinárodní organizace pro lidový sport - nevýkonnostní, odpočinkový, nenáročný, cenově dostupný sport, bez omezení věku či výkonnosti. Chodit bez obuvi, stimuluje řadu nervových bodů. Pro lidi se zrakovým postižením je turistika naboso vhodná též jak z důvodu hmatových prožitků, tak z hlediska nácviku prostorové orientace a samostatného pohybu.

„Odložte v labyrintáriu zámku Loučeň své kecky, žabky, sandály, botky či boty a s nimi i stud. Vraťte se k 6 milionů let vyvíjené technice, mistrovskému dílu evoluce. Odnesete si mnoho poznatků a zážitků a boty v ruce,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Dnes je pro nás obvyklá chůze v obuvi, zatímco ještě před několika málo desítkami let byla přirozená a obvyklá chůze naboso. Chceme touto akcí uprostřed vrcholícího léta nechat našim návštěvníkům poznat a připomenout to, co již možná dávno zapomněli, jak je příjemné chodit bosky. Zámecký park poskytuje různé povrchy, kde si chůzi naboso mohou užít a skutečně procítit. A pokud si budou chtít své nožky omýt předtím, než se obují před odjezdem domů, bude k dispozici umývárna. S sebou doporučujeme vzít si repelent a vlhčené ubrousky, dále tašku na boty, které si mohou nést s sebou nebo je raději zanechat rovnou doma či v autě,“ dodává Kateřina Šrámková.

Součástí programu budou po celý den také kostýmované prohlídky zámku, výroba bosých sandálů v podobě ozdob nohou, bosé boty či kořenový koberec. V obří noze palisádovém bludiště číslo 6 návštěvníci poznají tajemství reflexní terapie. Vyzkouší obratnost svých nohou v bosé dílně, užijí si malování na nohy či chůzi ve střepech. Projdou se po hmatovém chodníčku.

PROGRAM DNE:

11:00 – 11:45 Bosá vycházka 2 km od stánku Turistiky naboso (u infocentra) po zámeckém parku; těsně navazuje chůze poslepu pískovcovým labyrintem

11:45 – 12:00 – Naboso a poslepu pískovcovým labyrintem

12:15 – 12:45 – Bosý běžecký závod pro děti (louka u infocentra)

13:00 – 13:30 - Přednáška o chození naboso (v interiéru zámku či okolních budov, bude upřesněno na místě)

13:45 – 15:30 - Bosý výlet 4 km od stánku Turistiky naboso, trasa mimo areál zámku k prameni Dobrá voda; Kdo má zájem jen o tento výlet, neplatí vstupné do areálu a čeká před hlavní branou, odkud je plánovaný odchod v 13:55; těsně navazuje bosá prohlídka zámku

15:30 – 16:30 – Bosá prohlídka zámku s hmatovým překvapením; zájemci o chůzi na žhavém uhlí se pak urychleně přesunou ke kuličkovému hřišti

16:00 – 17:00 – Chůze na žhavém uhlí; na kuličkovém hřišti

To vše NABOSO. Celý den a v celém areálu choďte naboso a vnímejte zámecký areál s nejrůznějšími povrchy všemi pěti smysly. Zujte se hned u vchodu.

Více informací včetně podrobného programu na www.zamekloucen.cz

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintnů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/. 12. královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.