Čechy a Slovensko Čechy a Slovensko Klášter Zlatá Koruna znovu ožije festivalem mladých divadelníků

Klášter Zlatá Koruna znovu ožije festivalem mladých divadelníků

romeo a julie

Už podruhé se do Zlaté Koruny nedaleko Českého Krumlova vrací divadlo studentů DAMU a dalších mladých umělců. V klášterní zahradě budou v průběhu celého července k vidění komedie, které tvůrci připravili.

Celý systém festivalu bude letos odlišný. V loňském roce mohli návštěvníci shlédnout pohádku na motivy bratří Grimmů Dva bratři. Letos budou inscenace čtyři od různých režisérů a pro každou bude vyhrazen jeden červencový víkend. A celý festival je tentokrát zaměřen na smích a komedii.

"Každá inscenace bude probíhat vždy od čtvrtka do soboty od 20 nebo 20:30. Těšit se můžete na režiséry z řad studentů DAMU, letos inscenace vytvoří Kristýna Kosová, Jacob E. Kodas a Jan Holec.Kromě těchto tvůrců však první víkend uvidíte hru Romeo a Julie ve(dle) Romia und Juliety, kterou mají v repertoáru Geisslers Hofcomoedianten a režíroval ji Petr Hašek," vysvětluje organizátorka festivalu Barbora Pangrácová.

Klášter Zlatá Koruna i jeho okolí přímo vybízí k návštěvě a po celé léto je vždy hojně navštěvován vodáky i ostatními. Proto se zde mladí divadelníci rozhodli uspořádat divadelní festival, který by oživil kulturu v kraji a přilákal jak návštěvníky, tak i obyvatele jihočeského kraje.

"Do Zlaté Koruny si jezdí lidé odpočinout a načerpat novou energii. Proto jsme zvolili komediální žánr, u kterého si divák odpočineod běžných starostí a zároveň se pobaví. Každá inscenace je však v jiném duchu a proto se rozhodně vyplatí navštívit všechny," dodává k festivalu druhý z inscenátorů Petr Šmíd. Vstupenky si můžete rezervovat na emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Více na www.facebook.com/festivalzlatakoruna.

O inscenacích:

Romeo a Julie ve(dle) Romia und Juliety

3. – 5.7. od 20:00

Barokní přepis proslulé Shakespearovy hry The tragedy of Romeo and Juliet v nastudování Geisslers Hofcomoedianten. První inscenace překladu Jany Altmanové, ve které se sváří rodiny Mundigů a Kapoletů, tragično s komičnem, cit a pragmatismus, pohyb a slova, postupy barokního a alžbětinského divadla. Tato svérázná verze příběhu veronských milenců vznikla pravděpodobně v Čechách v prostředí zámeckého divadla v Českém Krumlově a tamtéž byla místní hereckou společností roku 1688 uvedena. Principál souboru, mikulovský rodák a jeden z potencionálních iniciátorů přepisu, Johann Georg Göttner, v ní sám hrál komickou postavu Piklheringa.

Romeo a Julie dle Romia und Juliety je tak další inscenací navazující na dramaturgickou linku festivalu zámeckých a klášterních divadel jdoucí ruku v ruce s dlouhodobým zájmem Geisslers Hofcomoedianten připomenout polozapomenutou, ale významnou divadelní tradici šlechtických a církevních sídel.

Slawomir Mrožek: Na širém moři

10.-12.7.2014 vždy od 20.30

„Cožpak se nestává často, že sedlák nesoucí na trh sele, spadne do vody? A plavaje, tiskne k sobě křečovitě jednou rukou sele, jediný to svůj majetek...“

Jak lze pomocí manipulace prosadit nesmysl i když je očividný? Satirická hra polského dramatika Slawomira Mrožka líčí veselý příběh tří trosečníků, kteří se ocitnou na vlnách čiré absurdity.

Byl jednou jeden: Emerich RATH

17.-19.7.2013 vždy od 20:30

Režie: Jacob E. Kodas

Autorské představení zakládající se na skutečné události a skutečných osobách, vzniklo pro divadelní festival na Zlaté Koruně v létě roku 2014. Vypráví o známém tragickém příběhu, který se odehrál na hřebenech Krkonoš o velikonocích roku 1913. Zahynuli zde dva čeští sportovní nadšenci a celoživotní přátelé Bohumil Hanč a Václav Vrbata, při mezinárodním závodu na 50 kilometrů v běhu na lyžích, jehož se Hanč účastnil jako favorit. Po 101 letech některé části příběhu stále zůstávají záhadou. A co je nejdůležitější, neustále se opomíná jeden důležitý hrdina tohoto příběhu, kterým byl Emerich Rath. Ten se závodu účastnil a jako jeden z mála se odhodlal po jeho zrušení, s nasazením svého života, hledat ztraceného kolegu na hřebenech Krkonoš. Podíváme-li se blíže na Emericha Ratha, zjistíme, že se jednalo o všestranného sportovce cimrmanovského rozměru, celoživotního vegetariána a bojovníka za spravedlnost, zkrátka, že o životě „šedého vlka“ stojí za to vyprávět.

Fraška

24. – 26.7. vždy od 20:00

Režie: Jan Holec

Tanec. Muzika. Letní noc. Vltava. Vůně trávy a v uších cikády. Žebřiňák.

Osudová láska nebo hřích? Dušan se vydává na cestu. Lesem, polem, malotraktorem - žebřiňákem. Dokáže ho Dušan ukočírovat? A najde to, co hledá? Příběh o lásce dvou mladých lidi a hledání...

Výchozím zdrojem byla pro inscenátory česká středověká fraška. Konečný tvar vznikl prostřednictvím herecké improvizace a rozehrávání situací. V rámci festivalového menu Vám nabízíme jako předkrm autorské práce studentů DAMU (Sladký prachy a Randevú) inspirované komedií dell' arte.