Styl Styl Trojská botanická zahrada hostí přehlídku těch nejlepších bonsají

Trojská botanická zahrada hostí přehlídku těch nejlepších bonsají

restaurace vyhldka - lanterna

Botanická zahrada hl. m. Prahy dne 1. října za přítomnosti japonského velvyslance Jeho Excelence Shimazakiho Kaorua a dalších hostů slavnostně zahájila přehlídku těch nejlepších bonsají od předních českých pěstitelů i z vlastních sbírek. Letos je výstava nazvána Bonsaje v srdci Evropy a rostliny se netradičně představí na pozadí podzimně se barvící Japonské zahrady. O víkendu 3. a 4. října čeká na malé i velké návštěvníky bohatý program, který přiblíží japonskou kulturu.

Chybět nebude ani tradiční čajový obřad a speciality japonské kuchyně. Výstava bonsají bude k vidění v Japonské zahradě, která je součástí venkovních expozic, až do 11. října denně od 9.00 do 19.00 hodin. Novinkou letošního ročníku je také možnost zakoupení vybraných exponátů po skončení akce. Nenechte si ujít svátek japonského umění v Troji.

Trojská botanická zahrada pořádá v pořadí již patnáctý ročník výstavy bonsají v Japonské zahradě. „Tentokrát návštěvníci uvidí ty nejlepší rostliny od předních českých pěstitelů. Vystaveny budou i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Letos poprvé nás okolnosti přiměly k tomu, uspořádat tuto výstavu v podzimním období, a já věřím, že návštěvníci tuto změnu uvítají,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Akce proběhne pod záštitou japonského velvyslanectví, které v tomto roce slaví 100. výročí diplomatických vztahů s Českou republikou. Výstava včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností.

„Návštěvníci, kteří zavítají na výstavu bonsají do botanické zahrady, si budou moci všimnout, jak jsme pokročili s výstavbou nového západního vstupu do botanické zahrady, kde bude k dispozici veškeré zázemí včetně restaurace a přednáškového sálu,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Pěstování bonsají má v Botanické zahradě hl. m. Prahy velmi dlouhou tradici, začalo se s ním již před čtyřiceti lety. V současnosti zahrada pečuje o zhruba 40 exemplářů, z nichž některé se představí i na letošní výstavě. „Oproti původnímu plánu se výstava zaměří z valné většiny na rostliny od předních českých pěstitelů. K vidění budou i naše bonsaje oceněné v loňském roce na Bonsai Triennale pořádaném v polských Wojsławicích, a to buk

(Fagus sylvatica), který obdržel cenu diváků, a kaskáda hlošiny pichlavé (Elaeagnus pungens), nominovaná na strom roku,“ uvádí Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstavu si zájemci mohou přijít prohlédnout od 2. do 11. října denně od 9.00 do 19.00 hodin. Na výstavu platí běžné vstupné do venkovních expozic botanické zahrady. Letos poprvé je výstava částečně také prodejní. Vybrané exempláře budou označené a zájemci si je mohou v průběhu výstavy závazně rezervovat na uvedené emailové adrese. Prodejní katalog bude k dispozici také na webových stránkách botanické zahrady. Odběr rostlin bude možný po skončení výstavy.

Doprovodný prodej rostlin, misek, odborné literatury a dalších doplňků bude probíhat po celou dobu konání výstavy (od 1. do 11. října). Prodávat bude známý bonsajista Petr Herynek, společnost Solitera Plant a Bonsaimuseum Isabelia. Výstavu doprovodí také poradenství a prodej masožravých rostlin ve stánku Markéty Aubrechtové.

O víkendech si návštěvníci ve stánku známé japonské restaurace Miyabi budou moci zakoupit originální japonské občerstvení.

Poznejte japonskou kulturu

O víkendu 3. a 4. října si zábavu v trojské botanické zahradě užije celá rodina. V sobotu 3. října mohou návštěvníci obdivovat japonské bojové umění v podání Jakuba Zemana, zažít tradiční čajový obřad a následně se pobavit při vystoupení brněnského Divadla kjógen. Odpoledne zpestří ukázka tušové malby a přípravy tradičních japonských jídel v podání restaurace Miyabi.

V neděli proběhne mimo jiné ukázka tvarování bonsají v podání Václava Nováka, profesionálního pěstitele bonsají a světově uznávaného demonstrátora. Odpoledne zazní tradiční japonské bubny skupiny Wadaiko yosa-yosa. Chybět nebudou ani ukázky cvičení Tchaj-ťi v podání Taiji Akademie.

Tip na romantické rande – projděte se výstavou po setmění

Kouzelnou atmosféru výstavy i prostředí Japonské zahrady zažijete během večerní procházky

za svitu luceren. Průvodce vám při hodinové procházce prozradí mnoho zajímavostí o bonsajích i samotné zahradě. Získáte nevšední zážitek v setmělé zahradě plné vůní i tajemství. Prohlídky se konají v sobotu od 19.00 hodin. Předchozí registrace je z důvodu omezené kapacity nutná na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Cena za osobu činí 200 Kč a zahrnuje vstup do botanické zahrady a hodinovou prohlídku Japonské zahrady s komentářem zkušeného

průvodce. Sraz skupiny proběhne na pokladně Jih.

Spolupráce trojské botanické zahrady a japonského velvyslanectví

Botanickou zahradu hl. m. Prahy a Velvyslanectví Japonska v České republice pojí dlouholetá přátelská spolupráce v oblasti šíření japonské kultury. Již řadu let uděluje velvyslanectví čestnou záštitu výstavě bonsají v Japonské zahradě. Nejen že tato zahrada sama o sobě propaguje japonskou kulturu, ale také symbolizuje vztahy mezi Japonskem a Českou republikou. Její součástí jsou totiž stromy, které byly vysazeny na znamení přátelství mezi oběma zeměmi. Sázely je často osobnosti, jež k vzájemným vztahům zásadním způsobem přispěly. Už v roce 1997, kdy byla zahrada otevřena, se uskutečnila výsadba sakur u příležitosti 40. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Československem, které se kromě dalších zástupců obou zemí účastnil také tehdejší velvyslanec Maruyama Shunji. V dalších letech vysadili své stromy v rámci projektu Kořeny osobností například prezident Václav Havel, gymnastka a držitelka několika zlatých medailí z OH v Tokiu v roce 1964 Věra Čáslavská, která byla japonskou vládou vyznamenána Řádem vycházejícího slunce, držitelka stejného vyznamenání, japanoložka Věnceslava Hrdličková, která České republice představila kulturu japonských zahrad, nebo Kadokawa Daisaku, starosta města Kjóto.