TRAVELNEWS.CZ

Evropa Evropa Ferraty: vysokohorská turistika pro zkušené i začátečníky

Ferraty: vysokohorská turistika pro zkušené i začátečníky

ferrata v jinm tyrolsku

Ferraty, nebo také „železné" či „zajištěné cesty", jsou čím dál tím více populárnější formou vysokohorské turistiky. Především v Evropě jich nalezneme nespočet. Ferraty v Jižním Tyrolsku patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším. Vyzkoušejte je i vy. Ubytovat se můžete v jejich bezprostřední blízkosti na farmách sdružení Roter Hahn.

„Via Ferrata" jsou horské cesty v náročném terénu. Jejich schůdnost zajišťují lana, žebříky a mosty, které tak propojují jinak izolovaná místa a cesty. Ke zdolání ferrat je zapotřebí alespoň základního horolezeckého vybavení, mezi které patří kvalitní turistická obuv, sedací úvaz, přilba, jistící karabiny, smyčky a další.

Historicky první ferratou je ta vedoucí na rakouský Hohe Dachstein, která vznikla v roce 1843. K většímu rozmachu vysokohorských cest došlo během první světové války, jejichž prostřednictvím byly totiž hlídány hranice na italsko-rakouské frontě v Dolomitech. K boomu ferrat dnešní podoby došlo v šedesátých letech, v Jižním Tyrolsku pak hlavně v letech osmdesátých.

Ferraty lze dle náročnosti rozdělit do několika skupin. V Itálii ji určuje barva. Modré jsou velmi snadné, zajištění na těchto cestách slouží spíše ke zvýšení jistoty. Červeně označené cesty jsou středně obtížné. Nejobtížnější ferrraty jsou označeny barvou černou a odpovídají v rakouském značení cestám náročnosti D a E. Jsou určené výhradně zkušeným turistům a v některých případech je nutná i přítomnost průvodce.

Jižní Tyrolsko nabízí třicet ferrat všech obtížností. Jednou z těch méně náročných je Via Ferrata Masare. Vede od horské chaty Paolina v nadmořské výšce 2 125 metrů, která je dostupná sedačkovou lanovkou z městečka Carezza, okolo pomníku Christomannos. Zdolání této šest kilometrů dlouhé trasy zabere přibližně čtyři hodiny. Nad městečkem navíc začíná další vysokohorská trasa, Via Ferrata Rotwand. V blízkosti ferrat se lze ubytovat na farmě Stadlaml, jejíž okolí a pohled na jihotyrolský masiv Marmolada vám vezme dech.

Velmi oblíbená a frekventovaná je jednosměrná ferrata Torre di Toblin s vrcholem ve výšce 2 617 metrů nad mořem. Řadí se mezi náročnější a vede v místech původní vojenské žebříkové cesty. Na jejím začátku čeká turisty náročné lezení, poté spíše jen vzdušné žebříky. V její blízkosti se nachází farma Kerschbaumhof, na které poznáte nejen tradiční život na statku, ale především ochutnáte místní delikatesy z domácích produktů jako je tradiční špek, klobásky, ale

i marmelády a ovocné šťávy. V blízkosti farmy se nachází i další ferrata. Ta se řadí mezi kratší, půldenní. Jedná se o obousměrnou starou válečnou trasu, která vede skalními tunely vybudovanými během první světové války až na vrchol Monte Paterno (2 685 m.n.m.). V tunelech se často tvoří ledové plochy ještě dříve, než začne zimní sezóna, proto je ferrata zpřístupněna

omezeně. Začíná u Rifugio Auronzo v nadmořské výšce 2 320 metrů, kde je jak parkoviště, tak zastávka autobusové dopravy.

Jednou z jednoznačně nejnáročnější ferrat v oblasti Alto Adige i v Evropě je ferrata Tabaretta, začínající nad vesničkou Sulden. K jejímu zdolání je třeba jištění, dobrá fyzická kondice, četné zkušenosti a hezké počasí. Tato vysokohorská cesta je náročná především tím, že není vybavena žádným umělým jištěním, pouze jistícím lanem a nenabízí možnost jejího předčasného ukončení či změnu trasy. Její vrchol se nachází v nadmořské výšce 3 036 metrů. V blízkosti této jedinečné ale velice náročné vysokohorské ferraty s výhledem na severní část pohoří Ortles se lze ubytovat na farmě Hof am Schloss. Zde můžete zregenerovat své svaly a z tradičních domácích výrobků i pokrmů nabrat sílu na další putování.

Nedaleko lezeckého parku Juval v blízkosti jihotyrolského městečka Naturns se nachází i nedávno otevřená Via Ferrata Hoachwool. Tvoří ji náročná lezecká stěna i visutý most. Cesta vede nejen úchvatnou přírodou, ale i kolem hradu Juval. Z vrcholu můžete sejít po svých nebo se svézt lanovkou Unterstell. V Naturns se lze ubytovat na statku Pirchhof či se alespoň občerstvit ve farmářském šenku.

O značce kvality Roter Hahn

Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1 600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času.

Návštěvníci si mohou vybrat od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2012 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva miliony noclehů. Kromě ubytování na farmách provozuje sdružení Roter Hahn rodinné restaurace umístěné přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn (v češtině, němčině, angličtině, italštině

a polštině) najdete zde: http://www.roterhahn.cz/cz/.