TRAVELNEWS.CZ

Evropa Evropa Do Brém za zábavou: Brémy zvou na hudební festival, prohlídku jedinečných památek i k prožití nevšední zábavy

Do Brém za zábavou: Brémy zvou na hudební festival, prohlídku jedinečných památek i k prožití nevšední zábavy

tssyabsach4s8lhi sl9j99kq4rocaber3mxktuxkc6sf5kg4gkkzeuyt-lrjnvubdbn-to

Severoněmecké město Brémy ležící nedaleko Hamburku nabízí návštěvníkům krásné procházky historickým centrem, odpočinek na břehu řeky Vezery i možnost ochutnat místní víno v jednom z mnoha tamních sklípků. Od 19. srpna do 9. září ale hostí i neméně lákavé hudební slavnosti.

Brémy se promění na kouzelný hudební svět

Brémský hudební festival, který se koná již od roku 1989, je výjimečnou událostí. Od 19. srpna do 9. září 2017 zahrají významní hudebníci uznávaná mistrovská díla i méně známé kusy ze sféry klasické hudby, world music a jazzu. Festival bude na brémském náměstí zahájen večerním koncertem nazvaným „Eine große Nachtmusik“ (Velká noční hudba). Hudební zážitek doplní i barevná světelná show na pozadí románské katedrály.

Mnoho z akcí se uskuteční v nedaleké koncertní síni Glocke, památkově chráněné budově postavené v roce 1920. Glocke se může pochlubit zajímavým interiérem ve stylu art deco. Jednou z událostí, které stojí za zmínku, je představení konané v první zářijový den - Mozartova klasická (a někdy rovněž označovaná jako kontroverzní) opera Don Giovanni.

Dění hudebního festivalu se bude odehrávat i v okolí Brém. Příznivci vážné hudby mohou zavítat do severomořského přístavu Bremerhaven, kouzelného města Oldenburg, přístavního města Emden či půvabného městečka Verden.

Vrcholem festivalu bude vystoupení Londýnského filharmonického orchestru v Brémách 9. září. Londýnský filharmonický orchestr se do Brém vrací poprvé od roku 1998.

Příjemným bonusem pro návštěvníky festivalu je, že vstupenky na koncerty navíc slouží jako jízdenky veřejné dopravy. Více informací na www.musikfest-bremen.de

Největší brémská lákadla

Brémy se můžou pochlubit již zhruba 1200 let starou historií, která je tu vidět na každém kroku. Nejstarší částí města je čtvrť Schnoor se svými dlážděnými uličkami lemovanými domky z 15. a 16. století. Původně tu prý žili provazníci, kteří zásobovali lany místní rybáře. Dnes tu mají návštěvníci možnost nakoupit například ručně vyráběné šperky nebo si vychutnat šálek kávy v některé z útulných kaváren. Během většiny roku jsou schnoorské obchody otevřené dokonce v neděli, což v Německu nebývá zvykem.

Dominantou Brém je bezpochyby 600 let stará radnice. Ta dokonce patří společně se sochou rytíře Rolanda, která stojí před ní, mezi památky chráněné UNESCO. Za zmínku stojí hlavně horní patro stavby, kde mají návštěvníci možnost obdivovat repliky středověkých lodí zavěšené ke stropu. Ty mají připomínat, jak důležitý byl v minulosti pro město námořní obchod.

Na sklenku vína

Radnici ale nenavštěvují jen obdivovatelé historie, má co nabídnout i milovníkům dobrého vína. Podzemí budovy totiž skrývá stejně starý vinný sklep. Není tedy nic jednoduššího, než po prohlídce zajít o pár pater níž třeba na dvě deci bílého. Pro opravdové znalce pak radnice skrývá skutečný poklad - nejstarší německé víno z roku 1653. Je zajímavé, že i po tolika staletích je možné toto růžové víno pít. Takovou výsadu ale mají jen dva lidé - sklepmistr a starosta Brém.

24 hodin v Brémách

10:00 Snídaně ve čtvrti Viertel

Začněte svůj den v jedné z nejkrásnějších a nejzajímavějších čtvrtí Brém: Viertel. Vyberte si jednu z mnoha kaváren a restaurací, které nabízejí snídaňové speciality. Najděte si místo u

venkovního stolečku či u okna, vychutnejte si skvělou ranní specialitu a pozorujte dynamický okolní život místních obyvatel.

11:00 Dopolední nákupy

Když už budete ve čtvrti Viertel, nenechte si ujít příležitost prozkoumat místní obchody a butiky a zažijte opravdu jedinečné nákupy. Velcí prodejci jsou zde vzácní, ve Viertelu vzkvétá originálnost a kreativita: ručně vyráběné zboží, malá knihkupectví, gurmánské obchody s potravinami a osobité oděvy jsou hlavním lákadlem.

12:30 "Brémská kulturní míle”

Je čas na trochu kultury! A kde jinde se naladit na uměleckou notu, když ne na „brémské kulturní míli“. Najdete zde například sochařské muzeum Gerhard-Marcks-Haus, centrum umění Wilhelm-Wagenfeld-Haus nebo galerii umění Kunsthalle s úžasnou sbírkou děl starých i novodobých mistrů. Skvělým zážitkem bývají i dočasné výstavy.

16:30 Po stopách brémských památek

Středověké uličky v půvabné čtvrti Schnoor lemované jedním malým barevným domkem za druhým nemůžete při prohlídce Brém vynechat. Najdete zde mnoho obchůdků a kaváren s obrovským množstvím místních dobrot. Cestou ze čtvrti Schnoor na hlavní náměstí minete katedrálu svatého Petra. Na náměstí je k vidění řada významných brémských památek, včetně na seznamu UNESCO zapsané sochy rytíře Rolanda a historické radnice. Nedaleko radnice narazíte na bronzovou sochu Brémských muzikantů, zvířátek známých z pohádky bratří Grimmů.

18:30 Brémské pochoutky

Při návštěvě Brém by byl hřích neochutnat nějakou místní specialitu! Jsou v nabídce spousty restaurací v centru města. Poznejte, co za dobroty se skrývá pod názvy Knipp, Stinte nebo Labskaus.

20:30 Návštěva Schlachte

Brémská kuchyně je vydatná, takže procházka po večeři rozhodně neuškodí. Navštivte legendární promenádu Schlachte nacházející se v centru podél řeky Vezery. Příjemná atmosféra zve ke sklence piva či vína. Za pěkného počasí si svůj drink vychutnejte na zahrádce s výhledem na řeku.

22:30 Noční život

Noční život ve čtvrti Viertel nelze opomenout! Čeká na vás spousta rušných hospůdek, barů a klubů. Zaposlouchejte se do živé hudby a protančete se až do rána.

09:00 Svěží ráno v Brémách

Nebyli jste minulou noc posledními hosty v baru a probudili jste se ráno svěží? Potom určitě zamiřte na Findorffmarkt, typický brémský trh. Každé úterý, čtvrtek a sobotu zde najdete spoustu čerstvých produktů. Vychutnejte si zde snídani a kávu a pak se vydejte do přilehlého Bürgerparku, zelené oázy uprostřed města. Užijte si čerstvý vzduch, procházku nebo si zaveslujte na jezeře Emma.